Dajtki z lotu ptaka w lecie 2005.
         
To kolosalna frajda patrzeć na nasze osiedle i okolice z wysokości kilkuset metrów! Warmia z tej wysokoci to kraina jak z bajki. Sam zobacz! Wykonałem sporo zdjęć i będę tu je stopniowo zamieszczać. Wycieczkę odbyłem z Pierwszym Pilotem-Dyrektorem, Panem mgr inż.Grzegorzem Walczakiem z polskiej wytwórni metalowych ptaków, za co składam sedeczne podziękowanie...
       
  Nasze osiedle stale się zmienia. To zdjęcie przedstawia obwodnicę i nowo budowaną część przy lotnisku (na dole zdjęcia). Po lewej (na dole) lotnisko. Widoczne jezioro to J.Kortowskie i Zatokę Miłą Jeziora Krzywego (Ukiel). W górnej, prawej części widać kolejno: Uniwersytet w Kortowie, Osiedle Brzeziny i Osiedle Jaroty. W lewej górnej części Osiedle Podgrodzie i kawałek Śródmieścia Olsztyna.        
                                   
                                   
  Dajtki stale się powiększają, przybywa domów, ulic, jest obwodnica. Teraz nawet ta obwodnica się rozrasta. W 2006 roku wybudowano dwa równoległe pasy startowe na lotnisku (trawiasty i asfaltowy z pełnym oprzyrządowaniem).Zobacz tu >>>. Co jeszcze przybędzie? Może wtedy ktoś wykona następne zdjęcie i znowu będzie porównywał?                
                                   
    77 lat temu ktoś, lecąc samolotem wykonał zdjęcie małej wsi Dajtki, która znajdowała się obok lotniska. To zdjęcie jest prawie z takiej samej wysokości jak moje, które wykonałem 20 sierpnia 2005 roku. Porównaj oba. Opis zamieszczony przy tym z 28 roku pasuje oczywiście do wykonanego teraz. Zobacz więcej zdjęć Dajtek z samolotu (z lipca 2006 roku) >>>                  
           
  Dajtki to osiedle stanowiące część Olsztyna. Olsztyn od 14 wieku słynie z Zamku. Jest wiele fotografii tego szacownego zabytku. Oto jeszcze jedna. Widać całą okazałą bryłę, a co najważniejsze, w oglądaniu nie przeszkadzają drzewa, co ma miejsce jak się stoi na poziomie ulicy...        
             
  Tego widoku nie sposób pomylić z żadnym innym! Ulica Okrągła z nazwy jest faktycznie taką w naturze! Na środku tej figury geometrycznej jest miejsce, które aż się prosi o zagospodarowanie. Tu powinien stanąć jakiś piękny element dekoracyjny związany z naszym osiedlem. W prawym górnym rogu widać fragment ulicy Sielskiej (starej) i obwodnicy dwu jezdniowej, Nowej Sielskiej. Dziś trudno sobie nawet wyobrazić jak jeszcze nieco więcej jak rok temu, tą właśnie wąziutką, osiedlową ulicą Sielską przeciskał się cały tranzyt międzynarodowy z kierunku Kaliningradu, Litwy, Łotwy i Estonii a także częściowo i Białorusi!      
 
Nasze osiedle jest piękne przede wszystkim z powodu wspaniałego położenia. Wystarczy wznieść się kilkaset metrów, aby to docenić. Poniższe zdjęcie pokazuje tereny na północ od Dajtek. W dolnym prawym rogu widać przystań żeglarską usytuowaną nad Jeziorem Ukiel przy Słonecznej Polanie obok lotniska. Wyżej z prawe, Jezioro Sukiel i Osiedle Likusy. Jeszcze wyżej Osiedle Redykajny, a całkiem na horyzoncie miejscowość Dywity. W górnej prawej części, nad Zatoką Kopernika (Jeziora Ukiel) widać kawałek Osiedla Gutkowa. Obok Jeziora Żbik (Tyrsko), które ma opinię najczystszego w okolicy, widać nieczynny zespół hotelarski Żejmo, o bogatej przeszłości i niepewnym losie. Tuż za nim można dostrzec fragment Jeziora Redykajny.
Poniżej: Lotnisko z dwoma pasami startowymi: utwardzonym i kilka razy szerszym, trawiastym.(wybudowane zostały w 2006 roku)
 
 
foto i tekst Andrzej Kalinowski