Centrum Dajtek w 2008 roku
 
Home
  Z każdym rokiem Dajtki wzbogacają się o coraz to nowe obiekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców. Bardzo wolno poprawia się natomiast dbanie o najbliższe otoczenie. Może i na to nadejdzie czas. Szkoła i przedszkole oraz biblioteka doczekały się remontu. Supersam Rast zapewne z racji wybudowania konkurencyjnej Biedronki znacznie poprawił zaopatrzenie, wewnętrzny wyglad i funkcjonalność. Z prezentowanych przeze mnie fotografii wykonanych z tak niewielkiej wysokości (dach szkoły) widać, że w dalszym ciągu, mimo dużego postępu cywilizacyjnego, gdzie okiem sięgnąć otacza nas piękna zieleń lasów.      
                 
   
Największe skupisko sklepów. Skrzyżowanie ulicy Żytniej i Kłosowej. Trawniki i rabatki od strony szkoły zadbane.
 
     
Największy sklep (supersam) Rast a bezpośrednio za nim pusty plac, który czeka na zagospodarowanie.
     
Za widoczną na zdjęciu Apteką, Przychodnia zdrowia a dalej Poczta - wszystko wzdłuż uliczki Promenada. Po prawej nowy kościół. Widać na zdjęciu, że tu już nikt nie dba o rabatki.
     
Wzdłuż ulicy Żytniej: Rast, sklep z łakociami (wyroby cukiernicze), pub, fryzjer, sklep mięsny, nowy kościół no i oczywiście niewidoczna biblioteka i szkoła podstawowa, na dachu których robię te zdjęcia.
     
Biegnąca lekko w dół ulica Żytnia (po lewej niewidoczny kościół). W oddali panorama śródmieścia Olsztyna z widocznymi charakterystycznymi obiektami: Ratusz (odległość w prostej linii ok. 4 kilometrów), Katedra, wieże dwóch innych kościołów...
     
Zdjęcie oczywiście z tego samego miejsca (z dachu szkoły). Można tu znaleźć oprócz wymienionych wyżej obiektów także dach wieży Zamku. Patrząc na to zdjęcie można odnieść wrażenie, że Dajtki przylegają do Olsztyna, jednak jest to tylko złudzenie, wystarczy popatrzeć na zdjęcie lotnicze zamieszczone na stronie tytułowej naszego wortalu.
     
Boisko szkolne. Mam nadzieję, że jest to jedno z ostatnich zdjęć przed generalną przebudową, o której można przeczytać..tu >>> i tu >>>, a niżej zobacz jak to miejsce wygląda po przebudowie!
   
     
foto Marcin Walczak
   
     
Fragment ulicy Kłosowej, która jest centralną osią (choć mocno pokręconą) Dajtek.
 
     
Tu także fragment ulicy Kłosowej i widoczny dach kompleksu szkolnego, ale tu nakrywający gimnazjum.
     
Ciąg dalszy ulicy Żytniej w kierunku zachodnim. Jak dobrze się wpatrzyć, to można dostrzec wieżyczkę wiekowego kościółka, który był kiedyś centralnym miejscem wisi Dajtki.
   
... i spojrzenie trochę wyżej, nad dachy domów... podchodzący do lądowania samolot na nierozerwalne z Dajtkami lotnisko Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.
 
                 
Tekst i zdjęcia Andrzej Kalinowski