Zrealizowane plany
Aktualności
W końcu grudnia 2008 roku przy Szkole Podstawowej nr 18 na Dajtkach oddano do użytku pełnowymiarowe (100 m na 64 m) boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, trybuną na 250 miejsc i oświetleniem spełniające wymagania piłkarskiego związku UEFA.. W skład kompleksu wchodzi jeszcze stumetrowa bieżnia tartanowa, boisko do siatkówki, kort tenisowy i plac pod lodowisko. O taką inwestycję szkoła zabiegała już od 2005 roku.
 
   
 
   
Foto Andrzej Kalinowski
 
   
   
   
Trochę historii...
Nowe szkolne boisko ze sztuczną nawierzchnią na Dajtkach już żyje ...
Poniższe dwa zdjęcia wykonałem 3 lutego 2009 roku po dwudziestej. Na boisku mimo śniegu i lekkiego mrozu walczyły ze sobą dwie drużyny piłkarskie a na bieżni wokół stadionu młodzi biegacze prowadzili ostry trening.
 
Prace przy budowie nowego szkolnego boiska ze sztuczną trawą praktycznie dobiegły końca.
 
         
  Wysyp szkolnych boisk ze sztuczną nawierzchnią  
  Wojciech Grejciun
2008-12-28, Gazeta Wyborcza
(Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl Š Agora SA )
 
Po Nowym Roku otwarte będą w Olsztynie dwa nowoczesne obiekty sportowe. Mieszkańcy czekali na nie od lat. Tylko, czy każdego będzie stać, by na takim boisku pograć w piłkę?

Przy Szkole Podstawowej nr 18 na Dajtkach jest już gotowe pełnowymiarowe (100 na 64 m) boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, trybuną na 250 miejsc i oświetleniem. W skład kompleksu wchodzi jeszcze stumetrowa bieżnia tartanowa, boisko do siatkówki, kort tenisowy i plac pod lodowisko. Jego koszt to blisko 4 mln zł, z czego 200 tys. zł wyłożyło PZU, 100 tys. zł Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej z programu "Blisko Boisko", a resztę miasto.

Boisko piłkarskie o takich parametrach spełnia wymagania piłkarskiego związku UEFA. Obiektem nie będzie zarządzać szkoła, jak początkowo zakładali miejscy urzędnicy, ale Ośrodek Sportu i Rekreacji. - W najbliższych miesiącach musimy jeszcze postawić kontener dla naszych pracowników i na sprzęt. W pełni ruszymy wiosną - zapowiada Jerzy Litwiński, dyrektor OSiR.

Miasto ma już przygotowane wstępne zasady użytkowania obiektu. - Chcemy, aby od rana do godz. 16 z boiska korzystała młodzież ze szkoły. Po południu pierwszeństwo będą miały młodzieżowe kluby sportowe. A po godz. 20 będą mogli wynająć je mieszkańcy. Jeszcze nie dopracowaliśmy cen. Ale na pewno nie przekroczą 150 zł za godzinę gry. Godziny otwarcia dostosujemy do zapotrzebowania - dodaje Jerzy Litwiński.

Szkoła na Dajtkach już od 2005 r. starała się, by zrealizować tę inwestycję. - Mam nadzieję, że kompleks stanie się centrum sportowym dla całej dzielnicy - mówiła "Gazecie" wicedyrektor szkoły Iwona Czapkiewicz.

Mieszkańcy liczą, że tak właśnie się stanie. - Ale już nas martwi, że ograniczona będzie dostępność do obiektu - mówi Grażyna Moryc, przewodnicząca rady osiedla. I marzy, żeby z kompleksu można było korzystać za darmo przez kilka godzin w tygodniu. - Nie może być tak, że ktoś rezygnuje ze sportu, bo nie stać go na godzinne wynajęcie boiska - dodaje szefowa rady.

- Miasto nie może wynajmować tego boiska nieodpłatnie, bo od takiej darowizny musielibyśmy odprowadzać podatki. Dlatego lepiej by było, gdyby na osiedlach powstały zorganizowane grupy piłkarskie, którym będziemy wynajmować obiekt po znacznie niższych cenach - sugeruje Anna Wasilewska, pełnomocnik pełniącego funkcję prezydenta Olsztyna, odpowiedzialna za sprawy edukacji i sportu.

Także uczniowie z Gimnazjum nr 6 przy ul. Jagiellończyka i młodzież z okolicy odliczają dni do pierwszego meczu na nowym boisku ze sztuczną murawą i oświetleniem, które już powstało przy szkole. Boisko to jeden z obiektów słynnego rządowego programu Orlik. Pieniądze na tę inwestycję pochodzą z budżetu państwa i samorządów lokalnych. Płyta piłkarska przy "szóstce" ma 30 na 60 m, a obok są boiska do siatkówki i koszykówki. Oficjalne otwarcie urzędnicy zaplanowali na 6 stycznia. - Nad bezpieczeństwem dzieci będzie czuwał instruktor. Wieczorem z "orlika" w miarę możliwości będą mogli nieodpłatnie korzystać wszyscy olsztynianie - dodaje Anna Wasilewska.

Samorząd województwa w przyszłym roku zamierza dofinansować 50 podobnych obiektów, przede wszystkim w gminach wiejskich. Ale jego przedstawiciele przyznają, że jeden "orlik" dla Olsztyna to za mało, dlatego stolica Warmii może liczyć na dofinansowanie kolejnych boisk - przy Gimnazjum nr 12 na Zatorzu, a za dwa lata na os. Generałów. Boisko ze sztuczną nawierzchnią, podobne do tego, które właśnie powstało na Dajtkach, zostanie zbudowane za rok koło Zespołu Szkół nr 3 na Nagórkach. - Już zarezerwowaliśmy na nie pieniądze w budżecie - mówi Wasilewska.

Pierwsze sztuczne boisko w Olsztynie wybudowała w 2004 r. Olsztyńska Szkoła Wyższa przy ul. Bydgoskiej. To był i jest wciąż prawdziwy hit. Dziennie korzystają z niego setki osób. W 2005 r. 14 prezesów olsztyńskich klubów sportowych w liście otwartym na łamach "Gazety" apelowało do władz miasta o budowę nowych boisk w mieście. Rok później kompleks niewielkich boisk ze sztuczną nawierzchnią ratusz zafundował przy SP 29 na os. Mleczna. Korzystają z niego uczniowie w czasie lekcji, a po godzinach pracy - jak zapewniają pracownicy placówki - wszyscy chętni, którzy wcześniej zgłoszą to w szkole.

wojciech.grejciun@olsztyn.agora.pl

Na zdjęciach (w kolejności):

** Kompleks na Dajtkach, ** boisko przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej przy ul. Bydgoskiej, ** nowy obiekt przy ul. Jagiellończyka i ** boiska przy Szkole Podstawowej nr 29 na os. Mleczna
Wojciech Grejciun

________________________________________
Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl Š Agora SA
________________________________________


A jednak klatka w klatce! ( zobacz zdjęcia poniżej) Zapewne wszystko to z powodów bezpieczeństwa. Chuliganów nie sieją a ich jest wszędzie pełno, zwłaszcza na piłkarskich boiskach. Jednak są kraje, w których uporano się z tym problemem (Anglia), bo zapewne działacze nie byli zajęci kupczeniem meczami! Można mieć tylko nadzieję, że z czasem i my się uporamy z tym problemem i nie będzie trzeba widzów trzymać jak w ogrodzie zoologicznym…
Zobacz kilka zdjęć z tej inwestycji >>> i przeczytaj, jakie były początki ...>>>
Foto-kronika budowy zaplecza socjalnego dla boiska >>>