Budowa wiaduktu
Home  
      Zakończeniem trzeciej części ulicy (obwodnicy)Nowej Sielskiej jest rondo przy ulicy Bałtyckiej. Tuż za tym rondem będzie nowy wiadukt pod torami kolejowymi. Ten wiadukt zbudowano nie pod torami, lecz całkiem z boku, obok nasypu kolejowego. Tak naprawdę to są aż trzy części tego wiaduktu – trzy samodzielne wiadukty. Właśnie 9 sierpnia rozpoczęto przemieszczanie gotowego jednego przęsła w kierunku wykopanej w nasypie dziury. Okazało się, że to nie taka prosta operacja. Byłem tam kilka razy i co widziałem, widać na poniższych zdjęciach.
Operacji część pierwsza.
 
 
    Wiadykt stoi sobie na razie na ulicy...   ... ma być wciśnięty w nasyp (z prawej)    
...tymi zespołami lin jest wciągany we właściwe miejsce. Są cztery takie wiązki.
    ...jedni już swoje zrobili....     ...inni jeszcze łopatami muszą coś poprawić.
    Cołość operacji jest filmowana... i udekorowana ładną, kolorową panienką...
...a ciekawych ciągle przybywało. Ja tam też stałem, ale na chwilę musiałem to stanowisko opuścić aby zrobić zdjęcie!

Pierwszy dzień tej operacji minął na próbach i usuwaniu zauważonych niedociągnięć.

Gromadzący się tłumek zaczął powątpiewać w możliwość przemieszczenia się tak wielkiej budowli przy pomocy tak niewielkich, czterech siłowników i tak cienkimi linami.

Zapadł mrok i wszyscy się rozeszli....

Operacji część druga.
...a następnego dnia wiadukt, niepostrzeżenie, systematycznie, prawie niedostrzegalnie, bez żadnych sensacji zmierzał w kierunku swojego przeznaczenia, czyli nasypu kolejowego.
   
Oto całe centrum techniczne tej operacji. Na środku widoczna konsola sterownicza, po bokach (dwa z czterech) siłowniki wykonawcze. Ten człowiek, jednym przyciskiem na pulpicie, przemieszczał całą tą wielką budowlę!
Tor, po jakim przemieszczał się wiadukt, widoczny jest na tych zdjęciach.
Na wysokim nasypie, gdzie poprzedniego dnia kolorowa panienka ze spokojem czytała jakaś książkę, a kamera rejestrująca położenie wiaduktu stała bezczynnie, widać było wyraźne poruszenie! Jeszcze tyle (=====) zostało do końca operacji, pokazuje stojący w asyście szef. Chwilę po tym widać cumujący na miejsce stałego posadowienia wiadukt.
Porównaj te zdjęcia z pierwszymi na tej stronie! Wiadukt, który jeszcze dwa dni wcześniej stał prawie na środku ulicy Szarych Szeregów, został wprawiony w nasyp kolejowy. I już za kilka dni przejedzie po nim pierwszy pociąg!
Tekst i foto A.Kalinowski
     
   
2005-10-06      
To jeszcze nie koniec przesuwania...