<%@LANGUAGE="JAVASCRIPT" CODEPAGE="28592"%> Untitled Document
Archiwum  
Nasze sprawne i dobrze wyposażone lotnisko AWM nie po raz pierwszy jest mocnym ogniwem w ratowaniu ludzkiego życia !
     
   
W piątek 15 października 2010 śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Olsztyna do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 
    Na przeszczep oczekiwał 33-letni mężczyzna, pacjent Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z informacji przekazanych przez Klinikę wynikało, że przeszczep musiał być przeprowadzony w trybie pilnym, aby mężczyzna miał szansę na dalsze, zdrowe życie.

Śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PS przebazował się z lotniska MW w Darłowie na lotnisko aeroklubu w Olsztynie, gdzie oczekiwał na zakończenie operacji pobrania organu. Śmigłowiec wystartował z Olsztyna o godzinie 07:14, zaraz po przybyciu ekipy transplantacyjnej wraz z narządem do przeszczepu. Po 50 minutach lotu Mi-14PS wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna. Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. O godzinie 08:27 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Krzysztof Roszak wraz z zespołem. Około godziny 09:45 serce zaczęło bić w ciele pacjenta. Obecnie trwa kolejny etap operacji.

To 15 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 6 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.

 
     
    Informację nadesłał Dyrektor AWM Michał Szanter  
           
 

<<Fotografie obok: Krzysztof Godlewski/aviateam.pl

 
  1. Śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PS    
  2. Skład załogi śmigłowca Mi-14PS:  
kpt. mar. pil. Dariusz Sionkowski – dowódca załogi
por. mar. pil. Marcin Hope – II pilot
bosm. szt. Mariusz Czarnuch – ratownik
bosm. Adam Tepurski – technik