Z Gazety Wyborczej
 
     


Tankowanie przy lotnisku

Anita Chudzińska 25-10-2005 , ostatnia aktualizacja 25-10-2005 20:43

Chcąc wyjść z zapaści finansowej, Aeroklub Polski ratuje się sprzedażą ziemi. W Olsztynie na pieniądze planuje zamienić część gruntu przylegającego do lotniska na Dajtkach

Chodzi o grunt położony między starą a nową ul. Sielską. Są na nim budynki, które Aeroklub wynajmuje przedsiębiorcom po tym, jak pod koniec 2004 roku wybudował nowe biura i hangary przy ul. Lotniczej.

Aeroklub Polski chce, aby na tej części nieruchomości można było prowadzić działalność handlową i usługową, ale musi na to zezwalać stosowny zapis w planie zagospodarowania przestrzennego. Dlatego Aeroklub złożył w ratuszu wniosek o zmianę planów zagospodarowania przestrzennego i motywuje go m.in. chęcią zbycia tej nieruchomości. - Cały teren lotniska jest własnością Aeroklubu Polskiego z siedzibą w Warszawie - mówi Magdalena Rekść, dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. - My korzystamy z niego oraz pomieszczeń tylko na zasadzie użyczenia.

Dyrektor Rekść przyznaje, że słyszała o planach sprzedaży gruntu przy starej ul. Sielskiej. - To część dawnego lotniska, która z powodu budowy drogi została trwale oddzielona od wykorzystywanego lądowiska. Nie dziwi, że właściciel chce odsprzedać ten kawałek nieruchomości.

Sytuacja Aeroklubu Polskiego nie jest najlepsza. Stowarzyszenie ma kłopoty z płynnością finansową i dlatego pozbywa się części majątku. - Do tej pory nie otrzymaliśmy zapłaty za budowę biur dla Aeroklubu - mówi Waldemar Korczakowski, wiceprezes Przemysłówki-Holding z Olsztyna. - Mamy już prawomocny nakaz zapłaty i będziemy egzekwować należności przez komornika. Są to znaczne kwoty i odsetki rosną każdego dnia.

Aby spłacić swoje długi, AP w czerwcu 2005 r. postanowiło za 3 mln zł sprzedać prawo użytkowania wieczystego ziemi przy ul. Sielskiej w Olsztynie. Oprócz ponad 8,8 tys. mkw. gruntu nabywca będzie mógł korzystać z budynku administracyjnego, garaży i warsztatu o łącznej powierzchni 1400 mkw.

Komu Aeroklub chce sprzedać ziemię na Dajtkach? Nowy inwestor, jak się dowiedzieliśmy, chciałby postawić tam stację paliw. Do transakcji jeszcze nie doszło, bo na taką inwestycję nie pozwala plan zagospodarowania przestrzennego.

Zmianami w planie mają zająć się dzisiaj radni.