Aktualności z Dajtek     Przyczynek do historii Dajtek (cd)        

Jedno z tych niezwykłych zdjęć, które wyszperał w zachodnich archiwach Pan Bruno Mischke. Jego dawne rodzinne gospodarstwo jest zresztą widoczne na tym unikalnym zdjęciu...

To i kilka innych zdjęć z dalekiej przeszłości przypomina nam prawdę oczywistą, że nie od nas zaczynał się świat. Każde pokolenie pozostawia jakiś ślad, a oceniać będą potomni! Warto o tym pamiętać!

     
     
Unikatowe zdjęcie z samolotu z 1928 roku. Widoczna przez środek zdjęcia droga, to trakt z Olsztyna do Ostródy. Z prawej strony droga ta przechodzi w ulicę Sielską (starą). Zwraca uwagę brak lasu między terenem lotniska a brzegami jeziora Ukiel (porównaj to ze zdjęciem, które wykonałem we wrześniu 2006 roku(poniżej). Były to jednak nieużytki i ktoś później ten las zasadził. Ciekawe, czy ktoś może to wiedzieć? Na tym przykładzie można by powiedzieć, że nieprawdziwe jest mniemanie, że tę otaczającą nas przyrodę permanentnie tylko niszczymy! Widać także, że już wtedy (w 1928 roku) komuś się chciało zbudować całkiem porządny płot oddzielający płytę lotniska od drogi. Ponieważ już wtedy lądowania i starty samolotów odbywały się na kierunku wschód-zachód (tak jak to wymuszono dopiero dwa lata temu), posadzono drzewa obok tego płotu. Nie było także lasu na cyplu obok tak zwanej rybaczówki.(Opis zdjęcia zobacz poniżej) .
     
 
 
      x - znak dla lotników o środku lotniska; a - Zabudowania gospodarcze rodziny Bastkowskich; b - zabudowania gospodarstwa Jagełłów; c - zabudowania gospodarstwa Nowoczynów; d - zabudowania gospodarstwa Orłowskich; e - zabudowania gospodarstwa Wojdowskich; f - zabudowania gospodarstwa Mischke; g - okazała stodoła Czyborrów; h - Zabudowania gospodarstwa Czyborrów.        
 
 
foto Andrzej Kalinowski
Jak widać... prawie wiek musiał upłynąć żeby zrealizować do końca zamysł naszych poprzedników! Oba pasy startowe (trawiasty i betonowy) w trakcie budowy.
 
Inne zdjęcia z lat dwudziestych ubiegłego wieku można zobaczyć tu >>>