Aktualności      
Dajtki od niemal 100 lat kojarzone były z lotniskiem!
     
60 lat Areoklubu Warmińsko-Mazurskiego !
             
To był wspaniały piknik z dostojnej okazji - 60 lat owocnego działania Aeroklubu Warmiński Mazurskiego. Na estradzie sami dostojni i bardzo ważni goście i gospodarze. Z ust Prezydenta Olsztyna i Marszałka Województwa padły ważne deklaracje, co do dalszego rozwoju lotniska, bo to lotnisko i ten klub dał już wielu przyszłym pilotom solidne podstawy bezpiecznego latania m.in. wielkimi samolotami komunikacyjnymi, maszynami sportowymi czy szybowcami. To nie tylko miejsce rekreacji i szkoleń, ale przede wszystkim szeroko otwarte okno na świat. Z dalekiej Ameryki przybył na tą uroczystość Prezes Aeroklubu Polonii z Chicago, który powiedział, że takie trawiaste lotnisko to już historia, bo bezpieczeństwo lotów wymaga gładkich pasów startowych. Nikt nie był zawiedziony na tej imprezie. Takiego przeglądu nowoczesnych samolotów turystycznych nigdy tu nie było. Z Kowna przyleciało dwóch znakomitych pilotów akrobatycznych na samolotach JAK 52 specjalnie przeznaczonych do akrobacji i pokazali, co potrafią. Można było polatać wszystkim, co umiało latać: szybowcem, motolotnią, samolotem turystycznym, akrobatycznym, skoczyć ze spadochronem, pojeździć na koniu, bryczką, czy w gondoli balonu. Ja jednak z aparatem fotograficznym jeździłem zwykłym rowerem! Przy piwku można było posłuchać różnych kapel, albo wziąć udział w lotach widokowych nad miastem. Brawo AWM!

   
   
   
Na estradzie od lewej: prowadzacy uroczystości, Pani Małkowska i Pani Ryńska, Pani Wiesława Zwolińska z Regionalnego Klubu Seniorów Lotnictwa w Toruniu, Prezes Regionalnego Klubu Seniorów Lotnictwa w Olsztynie Pan Jerzy Zofka, Prezes RKSL w Toruniu (tyłem), z mikrifonem Pan Profesor Robert Rowiński z Uniwersytetu WM, Prezydent Olsztyna Pan Czesław Jerzy Małkowski, Prezyden Aeroklubu Polski Generał Gromosław Czempiński, Vice Prezes RKSL w Toruniu pilot Jolanta Przybysz, Vice prezes Areoklubu Polski i Prezes PETROLOT Pan Jan Kujawa, Vice prezes AWM Pan Janusz Jędrasik, Dyrektor AWM pani Magdalena Rekść i Prezes AWM Pan Aleksander Jarmołkowicz.
Przy mikrofonie Prezes Aeroklubu Krainy Jezior w Kętrzynie Pan Stanisław Tołwiński. Oprócz osób wymienionych na poprzednim zdjeciu widoczny tu jest Marszałek Województwa Pan Andrzej Ryński (w zielonej koszuli).
 
 
Przemawia Prezes Aeroklubu Polonii z Chicago. Za nim od lewej Panowie: Prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski, Generał Gromosław Czempiński , Vice Prezes Aeroklubu Polski i Prezes PETROLOT Jan Kujawa, Vice Prezes AWM Janusz Jędrasik i Pani Dyrektor AWM Magdalena Rekść.  
Na płycie lotniska zgromadziło się kilka tysięcy entuzjastów lotnictwa.
   
 
 
Pan Prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski z Małżonką
 
 
1.Kolibe,r dwu miejscowy polski samolot turystyczno szkoleniowy
2.
 
 
3. 4.  
5,6.Sześcio miejscowy, dwu silnikowy samolot turystyczny
   
7,8,9,10,11. Samolot JAK52 (produkcji radzieckiej) przeznaczony przede wszystkim do wykonywania akrobacji
8.  
9.
10.
11.
12. Piper Beach Craft
 
13. Koliber
14.
15. Piper Arrow
16.Cessna
17.Piper Arrow
18. Cessna
19
20. SOVA Ultraliht
 
 
21
 
       
 
 
 
Drogie dzieci, macie jakieś grosiki przy sobie? Nnnieeeee!!! Wołały dzieci. To nic, udajcie, że je macie i wrzucajcie je na niby do tej puszki! No śmiało, zachęcał znowu komik z estrady. Ty masz coś w rączce? Nieeeee! Zaciśnij piąstkę i wypuść nad puszką niby pieniążek! BRZĘKNĘŁO! O zobacz! Jednak miałeś! I ja chcę spróbować I JA I JA I JA. Teraz już cały czas pieniążki leciały do puszki!!!
 
 
 
 
 
Teksty i fotografie Andrzej Kalinowski
     
      BALON >>>     ASY z Litwy >>>